Shrnutí roku 2019 s ČFB | Česká federace boccii, z.s.

Shrnutí roku 2019

Rok 2019 jsme začali školením rozhodčích v Bratislavě pod vedením mezinárodní rozhodčí Martiny Kinčešové, kdy nabyté vědomosti, jsme pak předali našim rozhodčím.

První mezinárodní turnaj v rámci Czech Boccia Tour uspořádal Handicap Sport Club Havířov v polovině dubna v Havířově. Přihlášeno bylo 62 hráčů včetně zahraničních účastníků z Nepálu, Slovenska a Ukrajiny. Již tradičně se odehrály týmy, páry i jednotlivci všech soutěžních kategorií.

Druhým turnajem Czech Boccia Tour začátkem června bylo zároveň i Mezinárodní Mistrovství České republiky v Praze, pořádané Sportovním clubem Jedličkova ústavu Praha. Přihlášeno bylo rekordních 81 hráčů, kteří soutěžili na 8 kurtech v hale Jedenáctka. Mezi zahraničními účastníky jsme mohli vidět hráče z Německa, Ukrajiny, Skotska, Slovenska a Anglie.

Sérii mezinárodních turnajů Czech Boccia Tour ukončil Boccia Cup v Plzni, pořádaný tělovýchovnou jednotou ZP Halma v polovině listopadu. Přihlášeno bylo 72 hráčů, z toho hráči ze Slovenska, Anglie, Polska, Ukrajiny, Ruska a Maďarska. Byli také vyhlášené konečné výsledky žebříčku hráčů Best Boccia Cup za rok 2019, kdy na prvních místech se umístili v kategorii BC1 Bára Skopalová, BC2 Josef Žabka, BC3 Adam Peška a BC4 Jiří Marsín.

Ve spolupráci s Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců jsme mohli také poprvé žádat na MŠMT dotace na naše reprezentanty. V roce 2019 jsme měli tři: Simonu Blažkovou, Kamila Vašíčka a Jirku Svojanovského.

Nejen reprezentanti, ale i členové ČFB a další hráči sportovních klubů se mohli zúčastnit mezinárodních turnajů v zahraničí. V dubnu jsme vyjeli do polského Maslow na III. otevřený mezinárodní maraton v boccie. Výprava ČR byla 17ti členná, z toho bylo 8 závodníků. Turnaje se účastnili hráči z Polska, Litvy, Ukrajiny a Dánska, celkem 43 hráčů v kategoriích BC1 – BC5. Naše úspěšná výprava přivezla: 2. místo Roman Sajdak BC1, 3. místo Simona Blažková BC1, 2. místo František Petrák BC2, 3. místo Jiřina Kreibichová BC2, 2. místo Kamil Vašíček BC3, 1. místo Marek Schmid BC4 a 1. místo ve složeném páru Schmid/Urbonas LIT.

Již tradičně jsme se zúčastnili v červnu i Tatra Cupu 2019 v Liptovském Jánu na Slovensku. Zde byla nejpočetnější výprava, a to 42 osob, z toho 15 hráčů, 2 rozhodčí a také poprvé jsme vyzkoušeli fyzioterapeutku přes Mobilní fyzioterapii. Zde se odehrály týmy, páry i jednotlivci za účasti hráčů z Polska, Slovenska, Maďarska, Belgie, Chorvatska, Walesu a Anglie. Česká republika získala v jednotlivcích BC1 1. místo Roman Sajdak, 3. místo Bára Skopalová a BC3 1. místo Alois Běhounek. V týmech jsme obsadili nejvyšší příčku ve složení Blažková, Petrák, Žabka a i 3. místo ve složení Pokorná, Skopalová a Kreibichová. V párech BC3 zvítězili Adam Peška a Marcela Čermáková.

Jeden z nejlépe organizačně zajištěných turnajů byl 4. mezinárodní turnaj v polské Poznani, kam jsme vyjeli těsně před letními prázdninami. Výprava byla 16ti členná, z toho bylo 6 sportovců, fyzioterapeutka a ostatní asistenti a doprovod. Hráli se jednotlivci, týmy i páry za účasti 38 sportovců. Ze zahraničních účastníků, jsme se mohli potkat s hráči z Velké Británie, Polska, Ukrajiny, Anglie, Ruska, Belgie a Švédska. I zde jsme získali cenné kovy, a to v jednotlivcích 3. místo BC2 Jiřina Kreibichová a 1. místo BC3 Kamil Vašíček. Kamilovo vítězství bylo velmi cenné, kdy dokonce 2x dokázal porazit, v základní skupině a pak ve finále, nejlepšího polského hráče Damiana Iskrzyckiho. Také tým ve složení Kateřina Cuřínová, Aneta Pokorná, Jiřina Kreibichová a Jan Zdráhal si přivezl 1. místo.

Na začátku září jsme měli možnost vyjet také do Zieloné Góry v Polsku, kde se uskutečnil menší 9. mezinárodní turnaj pro kategorie BC2 a BC3. Česká výprava vyrazila v 8 lidech – 4 závodníci BC2 a 4 doprovody. Ve velmi příjemné atmosféře turnaje jsme se mohli utkat s hráči z Polska a Běloruska, kdy se sešlo 10 sportovních klubů. Z kategorie BC2 získal 2. místo František Petrák a 3. místo Jan Zdráhal.

Během celého roku jsme se snažili jednat s národní členskou organizací Českou federací Spastic Handicap o účasti našich reprezentantů na turnajích BISFed. Až díky jednání na MŠMT to bylo umožněno dvěma našim reprezentantům. Na Regional Open turnaji v Nymburku, který se konal koncem září, mohl tak startovat v kategorii BC2 Josef Žabka a v kategorii BC4 Jan Bajtek. Tato účast přinesla České republice hned 3 medaile. Josef Žabka se umístil na 3. místě v jednotlivcích a na 3. místě s týmem ve složení Kateřina Cuřínová a Roman Sajdak. Honza Bajtek společně v páru BC4 s Radkem Procházkou získali 2. místo.

Předposlední účastí České republiky na mezinárodní scéně byl výjezd na Skotský mezinárodní turnaj v polovině října. Česká výprava byla 20ti členná, složená z 9 sportovců, fyzioterapeuta, asistentů a 3 rozhodčích. Turnaj se konal pro jednotlivce BC1-BC4, týmy i páry a odehrával se ve sportovním centrum přizpůsobeném handicapovaným sportovcům. Mezi zahraničními účastníky byli hráči z Velké Británie, Severního Irska, Anglie, Dánska, Skotska, Holandska, Walesu a Belgie. Ubytování, strava i hala byly na jednom místě, což bylo skvělé. Jediné, co ovlivnilo naše sportovce, byla dlouhá cesta, po které jsme museli ještě v den příjezdu jít hrát. I přes to, že výsledky jednotlivců nedopadli medailově, měli jsme velkou radost z výsledků týmových soutěží. Nás tým ve složení Simona Blažková, Kateřina Cuřínová, Josef Žabka a František Petrák se umístil na 3. místě, stejně tak jako pár BC4 ve složení Ondřej Kaas a Jaroslav Chlouba. Velké poděkování jsme poslali pořadatelům za skvěle zorganizovaný turnaj, na kterém jsme mohli posbírat mnoho zkušeností.

Zároveň se Skotským turnajem probíhalo i Mistrovství Slovenské republiky v týmech a párech v Bratislavě. Soutěže se zúčastnil náš druhý tým ve složení Aneta Pokorná, Jiřina Kreibichová a Jan Zdráhal. Boj o bronzové místo jim bohužel o jeden míček utekl.

Na závěr toho shrnutí se ještě pochlubíme celkovým počtem medailí, které jsme získali pro Českou republiku na zahraničních výjezdech. Díky sportovcům kategorií BC1, BC2, BC3, BC4, týmům, párům BC3 i párům BC4 máme 8 zlatých, 5 stříbrných a 10 bronzových umístění.

Děkujeme za spolupráci České asociaci tělesně handicapovaných sportovců, MŠMT, PRE a Praze 8, kteří nás i finančně podpořili. Děkujeme sportovním klubům v Havířově, Praze a Plzni, že skvěle pořádají Czech Boccia Tour. A přejeme všem sportovcům, aby nadále měli stejnou chuť sportovat jako v roce 2019.